Batuta Carla Kocha z synagogi w Wiesbaden

fot. Waldemar Kielichowski © Instytut Muzyki i Tańca, Warszawa

Nazwa: Batuta Carla Kocha z synagogi w Wiesbaden; Osoby związane z obiektem: Carl Koch; Datowanie: 1885; Kraj: Niemcy; Miejscowość: Wiesbaden; Materiały: ciemne drewno, metal srebrzony; Wymiary: długość 33,4 cm, średnica 1,9 cm; Własność: Kolekcja Jana Stanisława Witkiewicza; Numer inwentarzowy: JSW 150; Informacje o obiekcie:

krótka batuta z misternie wykonanymi okuciami; trzon cylindryczny z ciemnego drewna; okucia bogato zdobione, z ozdobnie wyciętymi brzegami, z jednej strony okucie o kształcie gruszkowatym zakończonym kuleczką, z grawerowanymi liśćmi akantu, z drugiej strony okucie krótsze i bardziej spłaszczone, zakończone spłaszczoną kuleczką; w środku trzonu szeroki pierścień zdobiony perełkowaniem i ozdobnie wyciętymi brzegami, z grawerowaną inskrypcją; brak znaków złotniczych. W komplecie kamerton widełkowy z literą A oraz prostokątny futerał z inskrypcją. Prawdopodobnym twórcą batuty był złotnik J.H. Heimerdinger działający w Wiesbaden i Ems – na futerale znajduje się jego napis firmowy. Bardzo podobna batuta występuje w tej samej kolekcji pod numerem JSW 149 ("Gemischter Chor")

; Inskrypcje: na pierścieniu: Seinem verehrten Dirigenten / Herrn Carl Koch, / der Synagogen Gesangverein / Wiesbaden 1885.; na futerale: J.H. HEIMERDINGER / HOF-JUWELIER / WIESBADEN & EMS
; Karta katalogowa:

Joanna Gul, konsultacja: Magdalena Szmida-Półbratek (Muzeum Miejskie Wrocławia)

;

<< Powrót