Batuta I.F. Goadby'ego

fot. Waldemar Kielichowski © Instytut Muzyki i Tańca, Warszawa

Nazwa: Batuta I.F. Goadby'ego; Osoby związane z obiektem: I.F. Goadby; Datowanie: 1891; Kraj: Wielka Brytania; Miejscowość: Cardiff; Materiały: heban, kość słoniowa, masa perłowa; Wymiary: długość 52 cm, średnica 1,5 cm; Własność: Kolekcja Jana Stanisława Witkiewicza; Numer inwentarzowy: JSW 60; Informacje o obiekcie:

batuta z hebanu z końcówkami z kości słoniowej; szerszy uchwyt ozdobiony licznymi, okrągłymi wstawkami z masy perłowej oraz szerokim pierścieniem z kości z inskrypcją w formie odręcznego pisma z zaczernionymi literami; uchwyt zwieńczony końcówką zdobioną na szczycie inkrustacją w formie krzyżyka z masy perłowej na czarnym, okrągłym polu; za uchwytem w ok. 1/3 długości trzon zwężony, zwieńczony zaokrąglonym kościanym czubkiem. Batuta wykazuje podobieństwo do mniej ozdobnej batuty JSW 53 z tej samej kolekcji. Według inskrypcji właścicielem batuty był I.F. Goadby z Cardiff, który otrzymał ją od chóru w 1891 r.

; Inskrypcje: na pierścieniu: Brunel St. Chapel / Cardiff / Presented to / Mr. I. F. Goadby / by the choir / as a mark of esteem / 21st Jany 1891; Karta katalogowa:

Joanna Gul, konsultacja: Magdalena Szmida-Półbratek (Muzeum Miejskie Wrocławia)

;

<< Powrót