Batuta od dam z towarzystwa muzycznego „Gemischter Chor”

fot. Waldemar Kielichowski © Instytut Muzyki i Tańca, Warszawa

Nazwa: Batuta od dam z towarzystwa muzycznego „Gemischter Chor”; Datowanie: 1912; Kraj: Niemcy; Miejscowość: nieznana; Materiały: drewno lakierowane na czarno, srebro; Wymiary: długość 34,9 cm, średnica 1,7 cm; Własność: Kolekcja Jana Stanisława Witkiewicza; Numer inwentarzowy: JSW 149; Informacje o obiekcie:

krótka batuta z misternie wykonanymi srebrnymi okuciami; trzon cylindryczny z ciemnego drewna, lakierowanego na czarno; okucia bogato zdobione, z ozdobnie wyciętymi brzegami, z jednej strony okucie o kształcie gruszkowatym zakończonym kuleczką, z grawerowanymi motywami roślinnymi, z drugiej strony zwieńczone lirą opartą na rozecie; w środku trzonu szeroki pierścień zdobiony perełkowaniem i ozdobnie wyciętymi brzegami, z grawerowaną inskrypcją; znaki złotnicze wskazują na Niemcy, próba srebra 800. Batuta wykazuje duże podobieństwo do innej z tej samej kolekcji, pochodzącej z synagogi w Wiesbaden (nr JSW 150). Zgodnie z inskrypcją batuta została podarowana dyrygentowi (nieznanemu) przez kobiety z towarzystwa muzycznego o nazwie „Gemischter Chor” (chór mieszany) w 1912 r.

; Inskrypcje: na pierścieniu: Ihrem verehrten Dirigenten / die Damen des Gesangvereins / „Gemischter Chor” / 19. 3. 1912.; Karta katalogowa:

Joanna Gul, konsultacja: Magdalena Szmida-Półbratek (Muzeum Miejskie Wrocławia)

;

<< Powrót